Home » O predavateljih

O predavateljih

Dr. Primož Banovec je direktor podjetja Inštituta za vodarstvo (http://www.i-vode.si/). Na inštitutu s pomočjo računalniških modelov napovedujejo doseg poplavnih dogodkov ter razvijajo ukrepe za zmanjšanje poplavne ogroženosti. Je tudi raziskovalec na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani in član Inženirske zbornice Slovenije za razvoj podpornih orodij na področju zaščite in reševanja. Sodeloval je v več raziskovalno-razvojnih projektih na področju oskrbe s pitno vodo, na primer v ciljnem raziskovalnem projektu ‘Mednarodni projekti s področja poplavne varnosti in oskrbe s pitno vodo’. Na področju podpore odzivu v primeru nesreč je razvijalec nekaterih osrednjih orodij za potrebe odziva na naravne in druge nesreče: POTROG, Razlitje, WASP. Je avtor številnih člankov v domači in tuji literaturi (informacijski sistem COBISS, ID raziskovalca 15622). Leta 2014 je prejel bronasti znak civilne zaščite Republike Slovenije.

Boštjan Videmšek je dolgoletni vojni poročevalec in avtor devetih knjig. Knjiga Plan B je leta 2020 prejela veliko nagrado slovenskega knjižnega sejma – Knjiga leta. Knjigo o zadnjih dveh severnih nosoroginjah (Zadnji dve/The Last Two) in velikem šestem izumrtju je lani objavila prestižna ameriška založba Rowman&Littlefield. V Sloveniji kot svobodni novinar že 27 let sodeluje z Delom, obenem pa že vrsto let objavlja v uglednih svetovnih časopisih in revijah, kot so New York Times, Boston Globe, Geo, National Geographic, Le Figaro, Politico, Sydney Morning Herald, Der Spiegel, Stern, Wired, BBC, CNN International …). Je tudi avtor dveh gledaliških predstav (Rokova Modrina, Lau(f) Story). Leta 2015 je bil izbran za enega izmed mladih voditeljev Evrope. Je ultramaratonec in obseden smučar.

Dr. Eva Klemenčič Mirazchiyski je vodja Centra za uporabno epistemologijo na Pedagoškem inštitutu in nacionalna raziskovalna koordinatorka mednarodnih primerjalnih raziskav in študij ICCS, ICILS, PIRLS in REDS. Je zunanja ekspertka Evropske komisije pri številnih akcijah, predstavnica Slovenije v Generalni skupščini IEA, izredna profesorica za področji sociologije ter sociologije vzgoje in izobraževanja, članica uredniških odborov nacionalnih ter mednarodnih revij in založb s področja vzgoje in izobraževanja. Bila je tudi članica ekspertne skupine na ravni EU, ki je začrtala tudi smernice okoljske trajnosti in trajnostnega razvoja v izobraževanju do leta 2030.

Dr. Simona Bezjak je znanstvena sodelavka na Pedagoškem inštitutu. Njeno raziskovalno delo je vezano predvsem na mednarodne raziskave znanja (ICCS, ICILS, PIRLS), državljansko vzgojo, uporabo novih tehnologij v izobraževanju in trajnostni razvoj v izobraževanju. Na teh področjih je sodelovala v več projektih in ekspertnih skupinah v Sloveniji in tujini.

Dr. Zala Volčič trenutno predava na Univerzi Monash v Melbournu, Avstralija. Na filozofski fakulteti je direktorica izobraževanja in vodi inovativne projekte o poučevanju. Na različnih svetovnih univerzah v Evropi (Lugano, Švica), ZDA (Pomona, Kalifornija) in Avstraliji (Queensland, Monash) je uvedla nove predmete, smeri ter programe s področja kritične digitalne medijske pismenosti. Za svoje pedagoško delo je leta 2023 prejela nagrado za najboljšo avstralsko univerzitetno predavateljico. Je avtorica štirih knjig ter več kot 60 strokovnih člankov. Predvsem uživa v delu s študenti, tako dodiplomskimi kot doktorskimi. Vodi tudi raziskovalno skupino, ki se ukvarja z vprašanji vplivov digitalnih medijev na polarizacijo ter vplivov digitalnih medijev na vzgojo in izobraževanje.